Przyjżyj się swoim przeświadczeniom

DeathtoStock_NotStock10

Zastanawialiście się kiedyś jaka magiczna siła sprawia, że na pewne sprawy, z niezrozumiałych powodów, nie bacząc na sprzeciwiający się wszechświat, mamy pewien stały pogląd? I za nic go nie zmienimy, bo tak uważamy, takie mamy „zasady”, etc.

Na przykład, pewien mężczyzna uważa, że wszystkie kobiety są pijawkami i tylko czekają na to, aby pozbawić go zarówno energii do życia, jak i pieniędzy. Pozostaje więc singlem, a największą radość sprawi mu zrobienie każdej poznanej pani na szaro. Pewna kobieta sądzi, że posiadanie dziecka byłoby dla niej tylko ogromnym obciążeniem, z którym musiałaby sobie radzić sama i na które nigdy się nie zdecyduje oraz znajdzie milion przekonujących przykładów ze swojego życia na poparcie tej teorii.

Prawda jest taka, że każdy ma swoje teorie. Często teorie kobiet dotyczą mężczyzn i odwrotnie. Istotne jest jednak to, że tak naprawdę, pomimo iż znajdujemy przekonujące przykłady, potwierdzające te teorie w codzienności, równie często zdarzają się sytuacje, świadczące zupełnie przeciwnie. Co więc robimy w takiej sytuacji? Negujemy rzeczywistość, przekręcamy fakty, sabotażujemy swoje i innych wysiłki, umniejszamy znaczenie pewnych faktów, twierdząc, że to „wyjątek, który potwierdza regułę”. Robimy bardzo wiele, wkładamy ogrom wysiłku, aby nie wywołać dysonansu i nie poczuć się źle. Jeżeli jesteście ze sobą szczerzy przyznacie, że te i inne zachowania są Wam znane. Takie osobiste teorie nazwane zostały przeświadczeniami.

Przeświadczenia towarzyszą nam od bardzo wczesnego dzieciństwa. Prawda jest taka, że choć trudno w to uwierzyć, tworzymy je pomiędzy pierwszym a siódmym rokiem życia. Tworzymy je więc tak wcześnie, że nawet nie jesteśmy w stanie pojąć wagi i natury naszych przeświadczeń. A szkoda, bo między innymi to one sprawiają, że podejmujemy takie a nie inne życiowe wybory. Determinują naszą przyszłość, bez naszej świadomości. Podświadomie unikamy jakichś sytuacji lub wyciągamy błędne wnioski po to, aby żyć zgodnie ze swoimi przeświadczeniami. Jeżeli myślicie, że przeświadczenia pozwalają wyrokować jedynie co do naszej przyszłości, głęboko się mylicie. Patrząc na to jakie ktoś ma przeświadczenia (np. mam zawsze rację, kobiety są od siedzenia w domu), można wywnioskować, jak wyglądało jego dzieciństwo.

DeathtoStock_NotStock5

Życie w przeświadczeniach wyznacza więc naszą przeszłość, przyszłość, prawdopodobnie przyszłość naszych dzieci, rolę w społeczeństwie oraz to, w jakie gry gramy (Jeżeli nie czytałeś jeszcze o grach, zajrzyj na https://warsztatrozwoju.com/2014/08/01/pulapki-gier/). Na przyklad przeświadczenie, że wszystkie dzieci są biedne może pomagać nam w utwierdzeniu się w roli opiekuńczego rodzica. Dodatkowo grając w gry oraz otrzymując aprobatę („głaski”) od innych graczy, możemy jeszcze bardziej utwierdzić się w przekonaniu, że nasza postawa jest słuszna, co nie zawsze zgadza się z rzeczywistością.

Wygląda na to, że już sama świadomość schematów, którymi się kierujemy może nam przynieść korzyści. Warto wypisać sobie na kartce nasze przekonania, zasady, które uznajemy i zastanowić się przez chwilę, które z nich mogę być przeswiadczeniami. Być może łatwiej będzie nam zauważyć pojawienie się schematów, które mają za zadania je utrwalić w pewnych sytuacjach. Także świadomość, że bierzemy udział w grze (Zobacz przykład gry https://warsztatrozwoju.com/2014/08/11/dlaczego-ty-nie-tak-ale/), może dać nam do myślenia i pozwolić zauważyć czy jakieś przeświadnienie pomogło nam we wzięciu w niej udziału.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s