Medytacja w 20 minut

Medytacja jest ostatnio popularnym tematem. Zwiększone zainteresowanie zawdzięcza ona coraz bardziej świadomemu podejściu ludzi do życia i swojej psychiki, zwracania uwagi na swoje wewnętrzne odczucia i odkrywaniu jaki skutek mają one na nasze zachowanie i życie. Coraz więcej ludzi interesuje się również slow life czyli, mówiąc ogólnie, uważnym życiem.

IMG_9663

Slow life nie znaczy jednak, że mamy wszystko robić powoli, to raczej stan umysłu, kiedy jesteśmy świadomi i uważni podczas każdej wykonywanej czynności i myśli z nią związanych: chodzenia, jedzenia, odczuwania, rozmawiania, etc. Dzięki temu możemy bardziej cieszy się życiem i przeżywać je świadomie. Pomyśl jak często jedząc lub rozmawiając z kimś Twoja głowa planuje w tym samym czasie co masz dzisiaj jeszcze do zrobienia. Gdybyś dobrze skupił się na jedzeniu, zobaczyłbyś kolory, poczułbyś smaki, strukturę, temperaturę jedzenia. To wszystko, co zwykle Ci umyka. Szczerze doceniłbyś czas i pracę osoby, która włożyła ją w przygotowywanie posiłku. Podczas rozmowy, mógłbyś wreszcie zacząć słuchać o czym mówi druga osoba i cieszyć się razem z nią, współczuć lub zwyczajnie wysłuchać i zrozumieć. Pomyśl jak bardzo ta osoba byłaby Ci wdzięczna i jak to by wpłynęło na Wasze więzi. W ten sposób zaczynamy doceniać codzienne doświadczenia i to co przynosi nam życie. Zauważamy dostępną różnorodność smaków, kolorów, upodobań, zachowań, kształtów, emocji. Czerpiemy z życia co tylko się da ze świadomością, że nie będziemy mogli robić tego wiecznie.

Medytacja bardzo pomaga w ćwiczeniu umiejętności skupienia, która w dobie dzisiejszego zalewu informacji u wielu osób zdecydowanie szwankuje. Umiejętność skupienia się na jednej rzeczy pozwala nam cieszyć się doświadczeniem oraz wykonać daną czynność lepiej i szybciej dzięki temu, że nasz umysł nie jest zajęty rozwiązywaniem setki innych problemów.

8f4028e0d9f0d402a7d860bcbb1ecafa

Pisząc to wszystko mam jednak świadomość, że większość z nas pracuje i wykonuje dziesiątki różnych innych obowiązków w ciągu tygodnia. Nie mamy więc czasu, aby wykonywać wielogodzinne medytacje a prawdopodobnie nawet godzinne. Większość z nas może sobie pozwolić na jakieś dwadzieścia minut kilka razy w tygodniu, może trochę dłużej w weekend. Dodatkowo taki krótki czas „nicnierobienia” może nam się na początku wydawać aż nadto długi. Z tego powodu podaję przepis na dwudziestominutową medytację, którą z łatwością możecie przekształcić w piętnasto- lub czterdziestopięciominutową sesję. Wszystko zależy od Waszych chęci i dostępnego czasu. Do wykonania medytacji przydatny będzie nastawiony stoper.


Usiądź wyprostowany na krześle lub poduszce albo połóż się na łóżku. Zamknij oczy. Wsłuchaj się we wszystkie odgłosy, jakie docierają do Twoich uszu z zewnątrz. Poczuj czy powietrze na twarzy, rękach i innych odsłoniętych częściach ciała jest chłodne czy ciepłe. Zacznij śledzić swój oddech. Pomyśl o tym jak wdychasz zimne, czyste powietrze przez nos i wydychasz na zewnątrz ogrzane powietrze. Tlen dostarczany przy wdechu odżywia Twoje ciało. Dzięki niemu w komórkach zachodzą różne procesy. Pomyśl o jego dobroczynnym działaniu przy wdechu i o tym jak pozbywasz się dwutlenku węgla przy wydechu, oczyszczając Twoje ciało. Wyobraź sobie jak przy wdechu Twoje płuca się powiększają a później zmniejszają się podczas wydechu, aż do momentu kiedy nie ma już w nich powietrza.
Jeżeli masz z tym problem, spróbuj skupić się na wznoszącym się i opadającym brzuchu. Jeżeli zauważysz, że zaczynasz myśleć o różnych rzeczach, spróbuj zwrócić swoją uwagę z powrotem na oddech. Nie oceniaj się, jeżeli ciężko Ci jest skupić uwagę na oddechu przez dłuższy czas. Po jakimś czasie praktykowania powinno być nieco łatwiej. Kontynuuj skupianie się na oddechu.


Napisz proszę w komentarzu jakie są Twoje obserwacje? Czy było to przyjemne doświadczenie? Jakie myśli krążyły w Twojej głowie podczas medytacji?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s